Gminna trasa rowerowa pętla Jastkowice-Lipowiec-Rzeczyca Długa-Jastkowice

Długość trasy 14,1 km – oznakowanie tabliczki – szlak żółty

mapa

Opis: Wycieczkę rozpoczynamy u zbiegu ulic Armii Krajowej i Wolności w Jastkowicach. Skrzyżowanie  to jest usytuowane 500 m od Domu Ludowego, 300 m od kościoła parafii rzymskokatolickiej. Do najbliższego przystanku autobusowego jest ok. 100 m.

Ciekawe obiekty w pobliży tego odcinka trasy:
Kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego w Jastkowicach (200 m od początku trasy rowerowej czyli początku ul. Wolności w Jastkowicach) – w latach 1903-1907 wybudowano murowany kościółek jako kaplicę dojazdową z parafii Pysznica, powstał on dzięki ofiarom parafian, księcia Lubomirskiego i emigrantów z Ameryki. Kościółek ten przetrwał do czasów dzisiejszych, nieco powiększony i wzbogacony w wyposażenie, albowiem w czasie I wojny światowej został on uszkodzony – odnowiono go w 1926 r., zaś w 1973 r. przystąpiono do częściowej rozbudowy świątyni. “(…) szerokość kościoła wynosi 10 m, a wysokość 7,5 m. Do kościoła prowadzą drzwi główne dębowe, dwuskrzydłowe, od południa drzwi jednoskrzydłowe, sosnowe. (…) Kościół posiada trzy ołtarze. Ołtarz główny ustawiony w prezbiterium został wykonany w stylu pseudogotyckim z drzewa dębowego o skromnych rzeźbach. W ołtarzu mieści się obraz Przemienienia Pańskiego na górze Tabor namalowany przez N. Kotowicza, ucznia Jana Matejki.” W 1973 r. rozpoczęto rozbudowę świątyni. Zostali zatrudnieni architekci z Krakowa: Bolesław Marchwica, Bogusław Brągiel, Henryk Schoen. Dobudowano prezbiterium, boczne wejścia, wewnętrzną antresolę, w podziemiach prezbiterium kaplicę św. Jana. Ołtarz główny wykonany jest z jasnego granitu z ambonką, nad ołtarzem obraz Przemienienia Pańskiego namalowany przez ucznia J. Matejki – Kotowicza, umieszczony na tle piszczałek organowych. Freski: Ostatnia Wieczerza, stacje Drogi Krzyżowej, Zmartwychwstanie, w przedsionku głównym Sąd Ostateczny a w bocznych fresk Maryi ze scenami z Jej życia i fresk Chrystusa ze scenami z Ewangelii. Na antresoli znajduje się ołtarzyk Matki Bożej Różańcowej z dawnego wystroju kościoła i dwa główne obrazy : Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Częstochowskiej. Witraże są w kształcie małych medalionów z obrazami świętych. Organy 16-głosowe zostały wykonane przez Wolanina i Karpeckiego.
Obok kościoła stoi pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, który został odsłonięty w 2005 r. Pomnik został wykonany z brązu, a zaprojektował go krakowski artysta – Leszek Oprządek.

Jedziemy drogą gminną – ulicą Wolności do skrzyżowania z ulicą Chopina, dalej na wprost w kierunku Ludianu. Na ulicy Ludian przy leśniczówce wybieramy drogę w kierunku rezerwatu ”Jastkowice”.
Ciekawe miejsca w pobliży trasy:
Park krajobrazowy „Lasy Janowskie” –  część Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”, który został utworzony w 1984 r. Powierzchnia parku wynosi 39 150 ha, a strefy ochronnej (otuliny) 60 500 ha. Jest on elementem strefy chronionego krajobrazu obejmującego Puszczę Solską i Sandomierską oraz dolinę Sanu i Wisły. Na terenie Parku istnieje 5 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 3 948 ha.
Rezerwat „Jastkowice” –  o powierzchni 45,76 ha. W rezerwacie „Jastkowice” chroniony jest cenny zespół wielogatunkowego lasu mieszanego z udziałem dębu, buka, jodły i lipy, z bogatą florą charakteryzującą stosunki przyrodnicze dawnej Puszczy Solskiej. Teren rezerwatu porasta drzewostan, wchodzący w skład dobrze zachowanego zespołu grądu Tilio – Carpinetum, tworzącego liczne podzespoły oraz warianty troficzne i wilgotnościowe. Wyróżnia się on pięknym starodrzewem w wieku 150 – 200 lat. W rezerwacie występuje ok. 250 gatunków roślin naczyniowych. Na szczególna uwagę zasługują rośliny górskie – groszek wschodniokarpacki, żywiec gruczołowaty, szałwia lepka oraz chronione – orlik pospolity, bluszcz pospolity, lilia złotogłów i gatunki z rodziny storczykowatych gnieźnik leśny, podkolan biały i zielonawy.
Bardzo interesująca jest flora grzybów wielkoowocnikowych licząca 160 gatunków. Do najcenniejszych należy objęty ochroną ścisłą podgrzybek pasożytniczy, szmaciak gałęzisty oraz umieszczone na „Liście roślin zagrożonych” borowik szlachetny, borowik usiatkowany, pępownik przenikający, grzybówka. Stwierdzono tu też występowanie ponad 74 gatunków mszaków. Wśród fauny rezerwatu należy wymienić nietoperze – gacka wielkoucha i nocka kosmatego oraz sowę pójdźkę.

Od rezerwatu drogą w kierunku Lipowca – 1 km dojeżdżamy do wiaty przy której można odpocząć.
Ciekawe obiekty w pobliży trasy:
Leśny krzyż w Lipowcu – przy drodze, na granicy lasów państwowych i pól należących do gospodarstwa państwa Czubów. Krzyż został postawiony jako wotum w miejscu, gdzie matka po raz pierwszy ujrzała swego syna  Tomasza Czubę, po czteroletniej rozłące.
Pomnik w Lipowcu poświęcony pamięci żołnierzy z oddziału T. Gajdy, ps. „Tarzan”
Dąb „Bartek” w Lipowcu – pomnik przyrody.
Meandry rzeki Dębowiec w Lipowcu – piękna, niespokojna rzeczka położona w malowniczym otoczeniu.
Szkółka leśna – piękny teren leśny zarządzany przez Nadleśnictwo Janów Lubelski, ogrodzony ze względu na specyfikę prowadzonej działalności. Za zgoda zarządcy można pooglądać zagospodarowanie tego miejsca, gdzie znajdziemy mały ale bardzo urokliwy zbiornik wodny . W jesieni w tej okolicy można dość szybko uzbierać pełen kosz grzybów.

Po pokonaniu asfaltowego odcinka w kierunku Rzeczycy Długiej możemy odpocząć korzystając z miejsca postojowego przy drodze prowadzącej do tej wsi. W tym miejscu przebiega granica gmin: Radomyśl nad Sanem i Pysznica.
Po odpoczynku kierujemy się wzdłuż granicy gmin droga leśną (wracamy inną droga niż dojechaliśmy) w kierunku Ludianu. Odcinek ten jest bardzo interesujący ze względu na bogactwo roślinności i specyficzny mikroklimat.
Od Ludianu do Jastkowic wracamy trasą która zaczynaliśmy wycieczkę czyli ulica Ludian dalej Wolności, skrzyżowanie z Chopina i do Armii Krajowej.

Na tym koniec wycieczki po żółtej, rowerowej trasie gminnej.

 

Przystanki autobusowe:
Jastkowice: ul. Armii Krajowej (obok Domu Ludowego)
Jastkowice: u zbiegu ulic Brandwicka i Armii Krajowej (w kierunku do Brandwicy)

Gospodarstwa agroturystyczne:
„Eurokomplex” Artur Źródłowski, Jastkowice ul. Fedorowskiego 103, 37 -403 Pysznica, gospodarstwo agroturystyczne u zbiegu ul Fedorowskiego i Brzozowej, zlokalizowany przy rzece Bukowa w niewielkiej odległości od rezerwatu w Lasach Janowskich. Gospodarstwo świadczy usługi całoroczne, posiada 8 miejsc noclegowych w pokojach z pełnym węzłem sanitarnym, salę konferencyjną, salon kominkowy, saunę, hydromasaż, siłownię, parking, miejsce ogniskowe – grill. Możliwość wypożyczenia rowerów i kajaków.

Punkty gastronomiczne:
Pizzeria „Pod Starym Dębem” w Jastkowicach ul. Armii Krajowej 32, 663 500 110, mr@podstarymdebem.pl
Karczma „Zacisze”- Jastkowice ul. Wałowa 66, tel. 692 039 039

Stadniny:
Klub jeździecki „Zacisze” w Jastkowicach, Roman Kuziora, Jastkowice ul. Wałowa 66, tel. 692 039 039, klubzacisze@o2.pl
Konik Polny – stadnina przy leśniczówce w Rzeczycy Długiej, 605 615 804, konikpolny.pysznica@gmail.com

Pomoc medyczna:
NZOZ „Zdrowie Rodziny” Ośrodek Zdrowia w Jastkowicach ul. Armii Krajowej 18, Tel. 15 841 03 09
Prywatny Gabinet Stomatologiczny Lek.stom. Małgorzata Delekta Nowak, Jastkowice ul. Brandwicka 9 Tel. 604 355 514
Pielęgniarka Higieny Szkolnej – Joanna Młynarska, Tel. 606 164 325

Miejsca wiat przystankowych:
–    na odcinku gminnej 10200 Ludian – Lipowiec – istniejąca wiata rowerowa
–    miejscowość Lipowiec – przy skrzyżowaniu dróg – istniejąca wiata rowerowa
–    miejscowości Rzeczyca Długa – istniejąca wiata rowerowa

Print Friendly, PDF & Email