Listy dla Ziemi – edycja 2016 r.

Zespół Szkół w Pysznicy

Dnia 26 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół w Pysznicy odbyła się akcja pisania „Listów dla Ziemi” pod hasłem – „Zadbaj o klimat”. W tegorocznej akcji udział wzięło 135 osób poczynając od oddziałów zerowych, a skończywszy na klasach trzecich gimnazjum. Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum w listach apelowali o ograniczenia działań wprowadzających do atmosfery gazy cieplarniane, o niską emisję, zastąpienie samochodów rowerami, segregację odpadów i wszelkie działania ekologiczne. Młodsze dzieci na miarę swoich możliwości starały się wyrazić myśli pięknymi pracami plastycznymi. Na rysunkach pojawiały się drzewa, ludzie jadący na rowerach i przekreślone samochody.
Z napisanych i wyrysowanych listów powstała wystawa na korytarzu szkolnym. Wystawa budzi wciąż duże zainteresowanie przechodzących. Chętnie zatrzymują się przed nią uczniowie, rodzice, nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Jeżeli dorośli potraktują poważnie apel dzieci i młodzieży, to cel tej akcji ekologicznej będzie można uznać za osiągnięty.

oprac. Dorota Giebułtowicz

 

Zespół Szkół w Kłyżowie

oprac. Bożena Rainer

 

Publiczna Szkoła Podstawowa w Krzakach

  • Przeprowadzono pogadanki na temat oszczędzania energii i redukcji emisji CO2.
  • Zorganizowano Gminny Turniej Wiedzy Ekologicznej, podczas którego uczniowie klas VI sprawdzili swoją wiedzę dotyczącą ekologii, segregowania śmieci oraz wykazali się kreatywnością przy wykonywaniu zabawek z odpadów.
  • Uczniowie wykonali prace plastyczne na temat „ Szanujmy Matkę Ziemię”, które zostały umieszczone na szkolnej wystawie.
  • Odbył się konkurs mody ekologicznej, w którym wzięli udział uczniowie klas 0 – III.
  • Przeprowadzono akcję sprzątania pobliskiego lasu.
  • Starsi uczniowie pisali, a młodsi rysowali „Listy dla Ziemi”.

 

Przedszkole w Pysznicy

W dniach 15 -30 kwietnia 2016 r. została zorganizowana w przedszkolu akcja Fundacji Ekologicznej „ Arka” pt.„ Listy dla Ziemi”. Celem akcji było edukowanie dzieci oraz ich rodziców, oraz zachęcanie ich do działań proekologicznych. W grupach maluchów, czterolatków i pięciolatków odbyły się zajęcia tematyczne oraz pogadanki dotyczące ochrony naszej planety przed szkodliwymi czynnikami oraz zachęcanie rodziców do segregacji śmieci w swoich gospodarstwach. W ramach akcji w naszym przedszkolu został przeprowadzony Dzień Zielony, w którym uczestniczyły wszystkie trzy grupy przedszkolaków. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły ubrane na zielono. Wraz ze swoimi Paniami poprzez zabawę uczyły się jak dbać o nasza planetę , uczyły się jak segregować śmieci oraz narysowały piękne „ Listy dla Ziemi”. Po wspólnej zabawie wraz z Paniami dzieci z grupy 4 i 5 Latków przeszły ulicą Wolności w Pysznicy niosąc małe transparenty zachęcające ludzi do dbania o naszą planetę. Ponadto podczas tego spaceru rozdane zostały przechodniom pudełka na zużyte baterie.

oprac. Anna Małek

Print Friendly, PDF & Email