Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim

8 maja gościem Biblioteki w Kłyżowie był Arkadiusz Niemirski – autor książek dla młodzieży i dorosłych, satyryk,  dziennikarz, kontynuator serii “Pan Samochodzik”.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kłyżowie, młodzież z gimnazjalna oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy spotkania mogli dzięki bardzo interesującej prezentacji multimedialnej przygotowanej przez pisarza zapoznać się z jego życiorysem, zainteresowaniami i twórczością.
Pisarz opowiedział uczestnikom spotkania o swoim dzieciństwie,  młodości, muzyce, studiach i pracy w kabarecie, którego był współzałożycielem. Przedstawił postacie najsłynniejszych detektywów z literatury i filmu wśród których znaleźli się mn.: Sherlock Holmes, Hercules Poirot, porucznik Columbo. Autor zapoznał także uczniów z pisarzami, którzy tworzyli powieści kryminalne wymieniając wśród nich Zbigniewa Nienackiego. Przedstawił także młodzieży stworzoną przez Zbigniewa Nienackiego postać Pana Samochodzika – historyka sztuki poruszającego się po polskich drogach dziwnym wehikułem z silnikiem Ferrari. Arkadiusz Niemirski zainspirowany tą postacią stworzył 16 tomów tej cieszącej się popularnością serii. W dalszej części prezentacji bardzo interesujące były fragmenty dotyczące książek autora, w których za pomocą obrazów  zaprezentował ich treść. Słuchając odpowiednio dobranej muzyki gimnazjaliści poznali kryminały Niemirskiego: „Testament bibliofila”, „Pojedynek detektywów”, „Klątwę Nipkowa”, „Tajemnicę Fabritiusa”, „Bożka templariuszy” oraz „Zbrodnię prawie doskonałą”.
Pan Niemirski apelował do obecnej na spotkaniu młodzieży aby częściej sięgała po książki a rzadziej oglądała telewizję, aby dążyła do realizacji i spełnienia swoich pasji i marzeń. Gość zachęcił także młodzież do odwiedzania jego strony internetowej www.niemirski.com
Na zakończenie spotkania pan Arkadiusz Niemirski zostawił swój autograf z imienną dedykacją na kartkach pamiątkowych, książkach i plakacie.
Spotkanie odbyło się w ramach  Dyskusyjnych Klubów Książki – projektu  Instytutu Książki.

Justyna Marchut


Spotkanie autorskie
Print Friendly, PDF & Email