14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza

Jak pokazują liczne badania jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Unii Europejskiej, a poziom smogu wielokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jedną z głównych przyczyn zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery jest tzw. niska emisja, wynikająca z ogrzewania domów jednorodzinnych piecami nie spełniającymi żadnych standardów. Ponadto dochodzi w nich do spalania niskiej jakości paliw stałych. 


Dzień Czystego Powietrza to akcja organizowana przez Fundację Ekologiczną Arka. Ideą kampanii jest edukacja społeczeństwa jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, mułów węglowych oraz innych odpadów.


Warto przy tej okazji zastanowić się co my możemy zrobić, aby poprawić fatalną jakość powietrza, którym oddychamy ?


W trosce o zdrowie i środowisko należy więc zastanowić się nad wymianą źródła ogrzewania w swoim domu. Pomóc w tym może funkcjonujący w naszym kraju program „Czyste Powietrze”. Skupia się on na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła. Aby efektywnie zarządzać energią można otrzymać również dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
Przypominamy, iż zgodnie z podpisanym porozumieniem z WFOŚiGW w Rzeszowie, w Urzędzie Gminy w Pysznicy funkcjonuje Punkt informacyjny, w którym beneficjenci mogą uzyskać pomoc w wypełnianiu wniosku o dofinansowanie.
Szczegółowe informacje: Urząd Gminy w Pysznicy, pok. nr 31, tel. 15 841 01 98, e-mail: czystepowietrze@pysznica.pl

Tekst: Magdalena Ptak

Print Friendly, PDF & Email