Spotkanie animacyjne dla dzieci i młodzieży dot. lokalnej historii

19 września 2018 r. grupa harcerzy z Pysznicy i Kłyżowa miała zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z Przewodniczącym Związku Sybiraków Koło Stalowa Wola – dh Zbigniewem Paszkiewiczem. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Społeczni, użyteczni, bezpieczni”, dzięki uprzejmości pani dyr. Barbary Żywczak, w sali Domu Kultury w Pysznicy oraz przy współpracy z drużynowym 54 SDH im. Bronisława Kochana phm. Zbigniewem Partyką.
Młodzi ludzie niemalże dotknęli historii. Dh Paszkiewicz opowiadał o swoich przeżyciach wpisanych w czas II wojny światowej, o zsyłce do Kazachstanu, o tym jak tam żyli, a raczej walczyli o przetrwanie.
Dh Zbigniew mówił prosto, niczego nie koloryzował. Zainteresował swoich słuchaczy prawdą tamtych czasów. Z książek płyną tylko suche fakty, tu towarzyszyły emocje. Wspomnienia ludzi i czasu mocno odciśnięte w sercu wyrysowywały się na twarzy. Druh przywoływał ludzi napotkanych na Jego drodze, wspomniał bohaterów takich jak Inka czy por. Jan Rostek, związany mocno z Pysznicą.
Całemu spotkaniu towarzyszyła nauka: dbałość o język ojczysty, pamięć o Polakach walczących o wolność i suwerenność kraju, bycie dziś dobrym Polakiem, np. starając się trwać w harcerskich ideałach.

W ramach podziękowania za poświęcony nam czas, wręczyliśmy druhom publikację o Kłyżowie oraz Pysznicy z czasów II wojny światowej.

oprac. Justyna Maślach

Projekt „Społeczni, użyteczni, bezpieczni” realizowany przez grupę nieformalną dofinansowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie przy Fundacji Fundusz Lokalny SMK. Projekt współfinansowany również przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, Powiat Stalowowolski oraz Gminę Pysznica.

Print Friendly, PDF & Email