Zwiedzanie za aktywne czytanie

Władze Gminy Pysznica oraz miejscowe biblioteki doceniają i nagradzają młodych czytelników z największą ilością przeczytanych książek.
W dniu 29.08.2018r dzieci i młodzież z Dyskusyjnych Klubów Książki w Pysznicy i Kłyżowie oraz najaktywniejsi młodzi czytelnicy z bibliotek na terenie Gminy Pysznica uczestniczyli w wycieczce do Centrum Jana Pawła II w Krakowie, Parku Rozrywki w Inwałdzie oraz Muzeum – Domu Rodzinnego Św. Jana Pawła II w Wadowicach.

Wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Centrum Jana Pawła II w Krakowie, gdzie młodzi czytelnicy zobaczyli m. in. Kościół Górny z pięknymi mozaikami autorstwa o. Marko Ivana Rupnika oraz Kościół Dolny z relikwią krwi Papieża, umieszczoną wewnątrz marmurowego ołtarza pośrodku Kaplicy Relikwii. Zwiedzający mieli okazję ujrzeć także wystawioną od 2015 roku, naznaczoną krwią sutannę, w którą św. Jan Paweł II ubrany był w dniu zamachu na Jego życie. W Kaplicy Kapłańskiej można było zobaczyć płytę z grobu Jana Pawła II, relikwiarz mający postać otwartej księgi Ewangelii, której karty przewracał wiatr w czasie pogrzebu Jana Pawła II oraz papieski krzyż pastoralny.

Kolejnym punktem wycieczki były odwiedziny Parku Rozrywki w Inwałdzie, gdzie dzieci i młodzież zwiedzali Park Miniatur najsłynniejszych budowli świata. Byli m in. pod Wieżą Eiffla, Bramą Brandenburską, na Placu św. Piotra, przy Murze Chińskim, posągach Moai oraz gondoli cumującej w kanale wodnym otaczającym Plac św. Marka. Niezapomnianą atrakcją było również skorzystanie z Lunaparku – karuzel, zjeżdżalni, super ślizgu, koła młyńskiego, autoscooteru czy łodzi pirackiej. Na odważnych czekała Piramida Strachu w której musieli się zmierzyć z mumią faraona, egipskimi duchami, strasznymi pająkami i olbrzymim krokodylem. Nie zabrakło również wizyty w kinie 5D, gdzie zwiedzający mieli możliwość przenieść się w głąb ziemi i odbyć przejażdżkę po wnętrzu opuszczonej kopalni.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Domu Rodzinnym – Muzeum Jana Pawła II, nie tylko Wielkiego Polaka, Papieża ale także poety, autora niezapomnianej poezji zawartej np. na kartach „Renesansowego Psałterza”, dramaturga, twórcy m. in. „Pamięci i tożsamości”, „Autobiografii pisanej sercem” i wielu innych publikacji. Uczestnicy wycieczki zobaczyli w Muzeum nie tylko jak wyglądało ówczesne mieszkanie Wojtyłów, ale także nowoczesną, multimedialną wystawę, ukazującą w wyjątkowy sposób postać Jana Pawła II, Jego naukę i przesłanie.
Młodzi czytelnicy zwiedzili cztery kondygnacje kamienicy, zaczynając od domu rodzinnego gdzie „wszystko się zaczęło”, poprzez wystawę przedwojennych Wadowic, oraz inne strefy-ekspozycje, które prowadziły śladami życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Na koniec wysłuchali Tryptyku Rzymskiego czytanego przez Krzysztofa Globisza przy muzyce Michała Lorenca.

Mamy nadzieję, że uczestnicy wycieczki, mając miłe wspomnienia z Krakowa, Inwałdu oraz Wadowic będą częściej odwiedzać biblioteki na terenie Gminy Pysznica oraz przeczytają jeszcze więcej ciekawych książek, bo czytać jak wszyscy wiemy warto.

Dziękujemy Wójtowi Gminy Pysznica za sfinansowanie wycieczki dla najaktywniejszych młodych czytelników oraz tym samym popularyzację książki i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

 

Tekst i zdjęcia: Gminna Biblioteka Publiczna w Pysznicy

Print Friendly, PDF & Email