Nowa siedziba Domu Kultury w Pysznicy

Nowy Rok Artystyczny 2018/2019 rozpoczął się już w nowej siedzibie Domu Kultury w Pysznicy przy ulicy Wolności 322 (wejście od tyłu budynku Urzędu Gminy w Pysznicy). W ramach przedsięwzięcia „Szlakiem dziedzictwa kulturowego, zabytków kultury i oferty kulturalnej MOF Stalowa Wola” rozbudowano i zaadaptowano część budynku po byłej szkole w Pysznicy na potrzeby Domu Kultury. Zagospodarowano teren wokół budynku, wyposażono budynek w meble, nagłośnienie i oświetlenie sceniczne. Wykonano instalację zewnętrzną energetyczną, sanitarną, elektryczną i przyłącze wodociągowe. Dom Kultury dysponuje teraz salą widowiskową ze sceną, garderobą, salami muzycznymi i plastycznymi, a także salą reprezentacyjną, pokojem instruktorskim i łazienkami z WC.

Bogata oferta zajęć skierowana jest do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Każdy, bez względu na wiek i zainteresowania, niewątpliwie może znaleźć coś dla siebie.

Uczniowie Ogniska Muzycznego mają szansę zdobywania wiedzy i umiejętności w zakresie gry na pianinie, keyboardzie, skrzypcach, akordeonie i gitarze.

Zespół Ludowy „Pyszniczanie” skupia osoby starsze, w których tkwi ogromny potencjał aktywności. Zespół samodzielnie przygotowuje swój program artystyczny, za pomocą którego promuje nasze rodzime tradycje i przybliża polską twórczość ludową. Instruktorem prowadzącym jest Pan Eugeniusz Surowaniec.

Zespół Pieśni i Tańca „Pyszniczanie” to zespół tańca ludowego dla dzieci od lat 7 i młodzieży, działający pod okiem Pani Anny Strusińskiej. Uczestnicy zajęć poznają kroki tańców z różnych regionów Polski.

Dla dzieci od lat 7 i młodzieży zainteresowanych tańcem współczesnym działa Zespół Tańca „KIK”. Pani Teresa Świdecka – Węglarz skupia się na kształtowaniu świadomości własnego ciała, koordynacji ruchowej, orientacji przestrzennej, a także dyscyplinie i wyobraźni niezbędnej dla pracy zespołowej.

W zespole „Mali Pyszniczanie” najmłodsze dzieci rozpoczynają swoją przygodę z tańcem. Pani Adrianna Cagara – instruktor – poprzez proste i ciekawe choreografie, zaszczepia szacunek i miłość do tradycji.

Dla zainteresowanych zajęciami wokalnymi organizowane są lekcje śpiewu w ramach Studium Wokalnego „NUTKA”. Zajęcia przygotowują dzieci i młodzież do samodzielnego wyjścia na scenę.

Talenty aktorskie można natomiast rozwijać w ramach Teatrzyku Kramik prowadzonego przez Panią Monikę Wandas.

Klub Małego Artysty oferuje zajęcia dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z plastyką. Pani Dorota Szafraniec uczy najmłodszych posługiwania się podstawowymi technikami plastycznymi i narzędziami.

Warsztaty „Papierzaki” prowadzone przez Pana Tomasza Żbika to szansa dla dzieci i młodzieży na naukę wykonywania przedmiotów z masy papierowej.

W 2014 r. powstał Klub „Szachmistrza”. Pan Dominik Sondej uczy gry w szachy, która poprawia pamięć i koncentrację oraz uczy logicznego myślenia.
W ramach Ogniska Rękodzieła Artystycznego „Supełek” dzieci i młodzież mają okazję zgłębić tajniki tworzenia wyrobów rękodzielniczych i plastycznych. Instruktorem prowadzącym jest Pani Grażyna Swara.

Propozycją na spędzenia wolnego czasu są także zajęcia odbywające się w ramach Klubu Młodych Talentów. Dzięki Pani Agnieszce Pąk, młodzież zdobywa wiedzę teoretyczną w zakresie historii sztuki jak i umiejętności praktyczne związane ze stosowaniem technik malarskich i plastycznych.

W 2018 r. powstała Pysznicka Orkiestra Kameralna, która zrzesza uczniów Ogniska Muzycznego, jak również osoby, które mimo zakończonej edukacji muzycznej w dalszym ciągu chcą rozwijać swój talent. Nad próbami czuwa Pani Bożena Hałys oraz Pan Piotr Szafraniec, którzy występują na scenie wraz ze swoimi podopiecznymi.

Gminne Centrum Organizacji Czasu Wolnego to doskonała alternatywa dla wszystkich miłośników sportu. Zajęcia odbywają się na terenie Gminnego Centrum Sportowo – Rekreacyjnego w Pysznicy i na orliku w Jastkowicach.

Deklaracje uczestnictwa w zajęciach można składać w nowej siedzibie Domu Kultury. Istnieje również możliwość zapisu do poszczególnych kół zainteresowań na pierwszych zajęciach u instruktora prowadzącego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach !

Deklaracje do pobrania [zobacz]

Tekst i zdjęcia: Paulina Mierzwa

Print Friendly, PDF & Email